2019 yılında emekli aylıklarının dondurulması

Bir krizde, Rus hükümeti bir şekilde ülkedeki normal ekonomik durumun korunmasının mümkün olmasını sağlamak için çeşitli tedbirlere başvurmak zorunda. Bu bağlamda, bazı programlara tahsis edilen fonlar artık daha önemli ihtiyaçlara yönlendirilmektedir.

Rusya'daki emekli maaşı konusu şu andaki en akut konulardan biri ve bu konudaki haberleri sabırsızlıkla bekliyor. FIU büyük bir açıklığa sahiptir, bunun sonucu olarak yetkililer düzenli olarak gerekli sosyal ödemeleri sağlamak için gittikçe zorlaşmaktadır.

Durumu hafifletmek için yetkililer, ödeme sorununu çözmeye yardımcı olacak oldukça belirsiz kararlar verirler. Bunlardan biri emekli maaşlarının dondurulmasıdır.

Donma emekli maaşının özü nedir

Bunun, yaşlı insanların aldıkları emekli maaşıyla ilgili olmadığı hemen belirtilmelidir. Yetkili makamlar kümülatif bileşeni dondurur. İnsanlar bir tasarruf hesabına düzenli para yatırma seçeneği seçebilir.

Bu fırsattan istifade ederek, emeklilik yaşına ulaşan bir kişi, sadece FIU'dan aldığı ödemeleri değil, aynı zamanda hayata geçirdiği parayı da alacaktır.

Şimdi algoritma aşağıdaki gibi çalışır. İşveren, çalışan maaşının% 22'sini Emekli Sandığı'na öder. Çalışan, tasarruf hesabına para tasarrufu yapmak istediğine karar vermişse, bu tutarın% 6'sı NPFR'ye gider.

Böylece, her ay bir kişinin emekli olduğunda güvenebileceği birikimler oluşur.

Finanse edilen emekli maaşı sistemi, dünyanın birçok ülkesinde, önde gelenler de dahil olmak üzere uzun bir süredir kullanılmaktadır. Bu elverişlidir: iyi hak edilmiş ödemelere ek olarak, bir kişi ek paraya güvenebilir.

emekli aylıklarının dondurulması

Kriz dönemlerinde bile, hükümet emekli maaşlarının zamanında endekslenmesini sağlayamayacağı zaman, bir kişi kendi tasarruf hesabına bir kenara koyduğu parayı kullanarak iyi bir gelire sahip olacaktır.

Donma ayrıca vatandaşların tasarruf hesaplarından paranın diğer ihtiyaçlara da harcanacağını varsayar. Bu nedenle hükümet, ertelenmiş insanlar pahasına bütçe harcamalarını azaltma fırsatına sahiptir. Son yıllarda Rus hükümetinin bu yönteme ilk defa değil, bu yönteme başvurduğuna dikkat çekmek gerekir.

2019'da donacak mı?

Ekim 2017'de, donmanın 2019'a kadar uzatılmasına karar verildi. Böylece, işverenin tasarruf hesabına ödediği% 6'sı, mevcut sorunları çözmek için devlete gider.

Emeklilik maaşının% 22'si Emekli Sandığına değil, Emekli Sandığına gidecektir. Böyle bir durumda, emeklilik Fonu'nun büyük açığı nedeniyle hükümet beldesi. Emekli maaşlarına sigorta ödemeleri yapabilmek için yetkililer, tasarruf hesaplarından parayı Emekli Sandığına yönlendirmeye karar verdiler.

2019'da finanse edilen kısmın dondurulması

Bu girişimin 30 milyon insanı etkileyeceğine dikkat edilmelidir. Yaklaşık olarak bu kadar sayıda vatandaş tasarruf emekli maaşı seçeneğini kullanmaya karar verdi. Kalanlar endişelenemez -% 22'si yine de amaca gidecek.

Bu fonların yeniden dağıtımı birkaç yıldır faaliyet gösteriyor. 2016 yılında, Devlet Duması bu yasanın genişletilmesini tartışırken, uzmanlar bu önlemin planlanan etkinliğini gösteren rakamlar sağlamıştır.

Yani, bu verilere göre, 2017 yılında yetkililer yaklaşık 408 milyar ruble tasarruf etmiş olmalıydı. 2018'de bu rakam artacak - uzmanlar 455 milyar tasarruf bekliyor. 2019'da bütçede kalacak miktar 500 milyar rubleden fazla olacak.

Gerçek şu ki, KMY açıkları devlet hazinesinden karşılanıyor. Yetkili makamlar, bu açığı kapatmak için emekli maaşlarına harcanmaları gereken parayı kullanırlarsa, emeklilik bütçesinin çok daha az tahsis edilmesi gerekecektir.

Finanse edilen emeklilik sisteminde olası değişiklikler

donma emekli maaşı ne demektir

Uzmanlar, finanse edilen emekli maaşı sisteminin en iyi şekilde işe yaramadığını söylüyor. Bu nedenle, dondurmayı 2019 yılına kadar uzatma kararı bariz bir ölçüttü. Yetkililer halihazırda yeni bir emeklilik reformu için öneriler hazırlıyorlar.

Yeni sistem bireysel emeklilik sermayesinin adını alacak. Proje tamamen birikmiş emekli maaşlarının yerini almalıdır. Şimdi hükümet planlanan programın ana hükümlerini geliştiriyor.

Mevcut sistem ile planlanan arasındaki temel fark, kesinti yapısında olacaktır. Şimdi sigorta emekliliğine giden para ve tasarruf, işveren öder. PKI durumunda, bu ilkeyi değiştirmek için planlanmıştır.

% 22'sinin tamamı, Rusya Emeklilik Fonu hesabına sigorta teminatı için kesinti yapmak zorunda kalacak. Ancak çalışanın paradan tasarruf etmesi gerekiyor.

Bu nedenle girişim, bireysel emeklilik sermayesine maaş miktarının% 6'sı oranında tahsis imkanı olduğunu göstermektedir. Bu durumda, para çalışanın maaşından tahsis edilecektir.

2019'da dondurucu emekli aylıkları yasası

Yetkililer planlarken, miktar gelir vergisine tabi olmayacak. Bir kişi bu seçeneği etkinleştirirse, paranın ilk kısmı maaştan bireysel emeklilik sermayesine yapılan ödemeler olarak çekilir. Kalan maaş tutarı zaten vergilendirilecektir.

Ayrıca, seçeneğin nasıl etkinleştirileceği hakkında tartışmalar da vardır. Yetkililer, tüm çalışanlar için otomatik olarak etkinleştirmeyi ve karşılık gelen yazılı başvuruyu sunarken reddetme seçeneğini sunmayı teklif eder.

Çalışma Bakanlığı karşıdır: Bakanlık, bireysel emeklilik sermayesinin aktif hale getirilmesi ile ilgileniyorsa çalışanın bir beyanat yazması konusunda ısrar eder.

Related news

2019 yılında emekli aylıklarının dondurulması image, picture
2019 yılında emekli aylıklarının dondurulması 41


2019 yılında emekli aylıklarının dondurulması 67


2019 yılında emekli aylıklarının dondurulması 95


2019 yılında emekli aylıklarının dondurulması 42