2019’de ipotek: faiz oranı

2019’daki konut kredisi faiz oranları, yetkililerin tahmin ettiği tarihi düşük seviyeye ulaşacak. Ekonomik büyümenin yeniden düzenlenmesi ve enflasyon oranlarının daha da düşürülmesi, regülatörün anahtar oranını değiştirmeye devam etmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda, ipotek kredilerinin hacmi, emlak piyasasının yeniden canlanmasına yol açacak yeni seviyelere ulaştı.

aile kutuları arka plan üzerinde

Maliyet azaltma

AHML başkanı Alexander Plutnik, ipotek değerinin 2019'da% 6-7'ye düşmesini bekliyor. Bu eğilim, orta vadede makroekonomik durumun iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır. Sberbank Başkanı Alman Gref ve Başbakan Dimitri Medvedev de ipotek oranlarında düşüş öngörüyor.

Her şeyden önce, 2019'da bir ipoteğin maliyeti Merkez Bankası'nın politikasına bağlı olacaktır. 2018'in başlarında Merkez Bankası'nın kilit oranı, kriz başladıktan sonra asgari seviye olan% 7,50'ye ulaştı (Aralık 2014'te regülatör bu rakamı% 17'ye çıkardı). Gelecekte, Merkez Bankası aşağıdaki faktörlerin etkisiyle bu politikayı sürdürecektir:

  1. Enflasyonun hedef seviyeye çekilmesi 2017 yılında Merkez Bankası temel hedefine ulaşmıştır - enflasyon% 4 seviyesinde sabitlenmiştir (2015 yılında bu rakam% 12'yi aşmıştır).
  2. Döviz kuru istikrarı. Petrol fiyatlarındaki artış, ruble pozisyonlarının istikrarına yansımıştır. 2019'da, "siyah altın" nın değeri büyümeye devam edecek ve bu da Rus parasının güçlenmesine yol açacak.
  3. Ekonomik kalkınmanın yeniden başlaması. Yerli ekonomi bir durgunluk döneminin üstesinden geldi ve ılımlı bir büyümeye doğru ilerliyor.

Bu gibi durumlarda, düzenleyici, kredi kaynaklarının maliyetini azaltmaya devam etmeyi amaçlamaktadır; bu, ekonominin gelişmesinde ek bir faktör olacaktır. Bu eğilim dahil olmak üzere ipotek fiyatları etkileyecektir. Daha düşük oranlara yol açacak bir diğer faktör, 2. ve 3. çocukların doğduğu aileler için devlet destek programıdır.

yeni binaların arka planında tuşları ile aile

Düşük faiz oranları, ipotek kredilerini daha cazip hale getirir ve bu da piyasanın yeniden canlanmasını sağlar. 2019'da, ipotek işlemlerinin sayısı analistlerin tahmin ettiği tarihsel azami seviyeyi güncelleyecektir.

Kriz öncesi talep seviyesi

Ödünç alınan kaynakların ucuzlanması talepteki artışa yansımıştır. 2017 yılında, verilen ipotek kredilerinin hacmi kriz öncesi seviyesine (1.8 trilyon ruble) ulaştı. Bir önceki yıl, bu rakam 1,4 trilyon ruble oldu. Granel Şirketler Grubu'nun uzmanlarına göre, 1 puanlık düşüş oranı, satışlarda% 5-6 artışa neden oluyor. İpotek kredileri için başarısız olan yıl, ortalama oranın% 13,3'e ulaştığı 2015 yılıydı ve verilen toplam kredi miktarı 1,1 trilyon rubele düştü.

Anahtar oranındaki değişikliklerin dinamikleri göz önüne alındığında, ticari bankalar ipotek kredilerinin maliyetini% 9-9,5'e indirebildiler. Uzmanların öngördüğü 2018 yılında ortalama mortgage yüzdesi% 8-8,5'e ulaşacak. Sonuç olarak, toplam işlem hacmi rekor bir dönüm noktasına ulaşacak - 2.2 trilyon ruble. Aynı zamanda, mevcut mortgage kredilerinin toplam portföyü, mevcut yılda% 20 daha yüksek olan 6 trilyon ruble işaretinin üstesinden gelecektir.

AHML'ye göre, orta vadede, emlak talebi sürekli yüksek bir seviyede kalacaktır. Ailelerin yaklaşık% 80'i önümüzdeki beş yıl içinde yeni konut satın almayı planlıyor. Nüfusun, düşen oranlar üzerinden reel gelirlerinin artması, konut satın alım işlemlerinde daha da artmaya yol açacaktır.

Bu gibi durumlarda, emlak piyasası önemli ölçüde canlanacak, analistler öngörüyor.Mortgage işlemlerinin birincil pazardaki payı% 50-60'a ulaşıyor. 2019'da, bu rakam kredilerin maliyeti düşeceği için artmaya devam edecektir. Gayrimenkul piyasasındaki canlanma Rusya ekonomisi için ek bir büyüme unsuru olacak.

apartmanların arka plan üzerinde tuşları ile el

Uzmanlar, alıcı portresinde 2019'daki ipoteği etkileyecek bir değişiklik olduğunu belirtiyorlar. Kredi alanların ortalama yaşı önemli ölçüde azaldı. Bu eğilim aşağıdaki faktörlerle ilişkilidir:

  • Büyük şehirlerde çalışmak isteyen gençler, kendi konutlarını satın almayı tercih ediyorlar (düşük faizli bir krediyi ödemek, kiralamaya göre daha kârlı hale geliyor);
  • Genç aileler tercihli devlet programlarını kullanırlar (1 Ocak 2018'den itibaren 2. veya 3. çocuğun görüneceği aileler için uygun bir program başlatılacaktır). Bu nüfus kategorisinin oranı% 6'ya düşürülecek.

Uzmanlar, kısa vadede ilk katkının ortalama miktarının% 20-25 seviyesinde sabitleneceğini söylüyor. Bu faktör aynı zamanda talebin artmasına da katkıda bulunmaktadır, çünkü özel bir dairenin satın alınması için başlangıç ​​engeli azaltılmıştır.

Faiz düzeltileceğinden, 2019'daki askeri ipoteğin de daha uygun hale geleceği, uzmanların öngördüğü tahmin ediliyor. Ancak, devletten maksimum tazminat miktarı daha az olacaktır.

anahtarlar için döviz kuru

Askeri finansman

Mevcut yasaya göre, ordu bir anlaşma yaparken devletten ek destek alabiliyor. Birikimli ipotek sistemine katılanlar, Savunma Bakanlığı bütçesinden her yıl kişisel hesaplarına belirli bir miktar alırlar. Bu fonlar sözleşmeli hizmetin üç yıl içinde biriktirilmekte, daha sonra konut satın almak için kullanılabilmektedir.

2018'den itibaren, ordunun güvenebileceği maksimum miktar 2,2 milyon rubleye düştü. (daha önce bu rakam 200 bin daha fazla idi). Ayrıca, ipotek ödemeleri sözleşmede açıkça belirlenecek ve bu da beklenmedik fazladan ödeme yapılmasını önleyecektir. Bundan önce, askeri personel için beklenmedik harcamalara yol açabilecek değişken bir oran kullanılmıştır.Analistler, askeri ipoteklerde sabit oranların 2019'daki anlaşma sayısında artışa yol açacağını vurguluyor.

Related news

2019’de ipotek: faiz oranı image, picture
2019’de ipotek: faiz oranı 82


2019’de ipotek: faiz oranı 43


2019’de ipotek: faiz oranı 60


2019’de ipotek: faiz oranı 15


2019’de ipotek: faiz oranı 85


2019’de ipotek: faiz oranı 90