Paskalya 2019

VTsIOM araştırmasına göre, tüm tatiller arasında, 2019'da Paskalya Ruslar arasında önem bakımından üçüncü sırada yer alıyor. Vatandaşlara göre, Rus halkının kültürü ve kaderini tayin, Ortodoks değerlerine dayanmaktadır. Bunlar Rusya'daki modern Hıristiyanlığın ruhani bağları ve temelleridir. İsa'nın dirilişine inanarak, insanlar ölümün bile son gerçek olmadığını gösterdikçe, insanlar kişisel kurtuluş umudunu alırlar. Tatilin özü - ölümün üzerinden yaşamın zaferi. Oya, Tanrı'nın sevgisini, günahların bağışlanmasını, suçluluk ve korkunun temizliğini kabul eder.

İÇERİK

İsa'nın Dirilişi'nin ilk sözleri

Eski Ahit zamanlarında Yahudiler, 400 yıllık Mısır köleliğinden kurtuluşun onuruna, Fısıh Bayramı'nın kutsal gününü kutladılar. MS 33 yılında, bu olayların anısına, İsa, havarileriyle son bir yemek düzenledi. Bunun üzerine Mesih yakın ölümünü ve öğrencilerinin birinden ihanetini anlattı. Luka'nın Müjdesine göre, Kurtarıcı ekmeği kırdı ve sözleriyle özdeşleşmesine verdi:

“Bu, senin için verilecek olan vücudum anlamına geliyor. Bunu bana hatırlatarak yap. ”

Sonra bir bardak şarap aldı ve şöyle dedi:

"Bu fincan, benim kanımın üzerine dökülecek olan yeni bir antlaşmayı temsil ediyor."

Kutsal Yazılar tarafından değerlendirildiğinde, Mesih ölüm tarihini işaretlemek için hiçbir şey yapmadı, ancak takipçileri en büyük saygı ve anı nedeniyle, her yıl 14 Mart'ta Yahudi takvimi içinde bir ekmek ve şarap ritüeli yemek yapmaya başladılar. Bu gün, Hıristiyanlar İsa'nın ölümünü ve dirilişini hatırladılar ve Yahudiler Fısıh Bayramı'nı kutladılar. Bu, Hıristiyan inancının yayılmasıyla birlikte 300 yıldan fazla sürdü.

Paskalya 2019

Daha sonra İsa'nın dirilişi iki haftalık bir kutlamaya dönüştü: Paskalya, Haç (Tutkulu) ve Pazar (Parlak). Dini inançlara dayanan bir toplumun (Attis ve Hıristiyanlık inancına dayanan) bir bölünme korkusuyla bağlantılı olarak, Roma İmparatoru I. Konstantin'in inisiyatifinde, 325 yılında Birinci Nicene Konseyi'nde (modern Türkiye) karar kabul edildi. İlk baharda Ekinlerin Günü'nü kutlamak için ilk bahar ekinoksundan sonra (21 Mart'ta Gregoryen takvime göre). Bazı ülkelerde, Rab'bin dirilişi sadece 5. yüzyılda kutlamaya başladı.

Bütün inananlar için, Paskalya ölümden hayata geçişin bir sembolüdür. Bu açıkça kutsal tezahüratlardan görülmektedir. İsa'nın ölümü, tüm dünyevi günahlardan insanların kurtuluşu ve cennetteki hayatın devamı için bir şans için bir tür umut haline geldi.

Tatilin Yahudi yorumu

Paskalya 2019Yahudi Fısıhının adı, "pasch" kelimesinden gelir, kelimenin tam anlamıyla "geçmiştir" anlamına gelir. Yahudilerin zaferi, halkın 400 yıllık Mısır köleliğinden kurtuluşuna zaman verdi. Bu isim, Tanrısal RABbin halkının köleleştirilmesinde öfkelenmiş olduğuna göre, Pentateuch'ta anlatılan eski İbranice efsaneleriyle ilişkilidir. Ezilenleri yok etmek için Mısır topraklarına hastalık, mahsul yetmezliği, kuraklık vb. Şeklinde 10 talihsizlik gönderdi. Temel amaç, Firavun'u kırmak ve Yahudilerin kurtuluşunu sağlamaktı.

O zaman, Mısır devleti gelişti ve zengin oldu, bu yüzden hayatta kalabilmişti. Ancak kısıtlamalar o kadar büyüktü ki, büyük bir nüfus kaybına ve devletin tüm alanlarının azalmasına yol açtı. Onuncu ceza çok şiddetliydi - ilk doğanların yok oluşu. Tanrı RAB, bu görevi ölüm meleği Azrael'e emanet etti. Yahudi aileleri Mısırlı ailelerden ayırmak için, Tanrı Yahudilere bir kuzu katletmesini ve ön kapıları kanla işaretlemelerini emretti. Böylece, melek evlerin yanından geçip etiketlerle geçti. Evlerin geri kalanında çocuklar öldü. Sonuç olarak, Mısır hükümdarı teslim oldu ve Yahudileri serbest bırakmak zorunda kaldı.

Tarih nasıl belirlenir?

Paskalya 2019Tatil her yıl farklı tarihlerde kutlanmaktadır. Bunun neden olduğunu anlamak için, bazı astronomik verilerin yanı sıra ay ve güneş takvimlerinin ayrıntılarını bilmek gerekiyor.

Antik dönemde, İskenderiye Piskoposu Paskalya tarihini hesaplamakla meşguldü. Mısırlıların, en iyi gökbilimcilerde olduğu gibi, Parlak Diriliş gününü en iyi şekilde hesaplayabileceklerine inanılıyordu. Mısırlı rahibin sorumluluğu sadece tarihin tam olarak hesaplanmasını değil, aynı zamanda tüm Hıristiyan kiliselerinin bildirimini de içeriyordu.

Zamanla, Paskalya tarihini hesaplama görevi Paschalia'ya geçti. Hesaplarında Julian takvimini kullandı. Hesaplama yapıldı:

 • yirmi sekizde güneş çemberi;
 • on dokuzda ay çemberi;
 • Bu olayların 532 yıl içinde tekrarlanması bir işarettir.

İncil öğretilerine uygun olarak ilk büyük düşünce, dünyanın yaratılış tarihinde başlar. Bugün 1941'de gelen avluda 15 düşünce var. Bu sıralamaya göre, Paskalya tarihinin hesaplandığı tablolar var.

Rus halkının kendi yöntemlerine göre Paskalya'yı umut ettiğini belirtmek gerekir - Beş Parmak Paschalia. Paskalya'yı elle belirleme olasılığına dayanır. Bu yöntem hala Eski İnananlar tarafından kullanılıyor.

Paskalya Ortodokslarının sayısı nedir

Bu bayramın tarihi kilise takvimi açılarak sorunsuz bir şekilde bulunabilir. Bu, Rabbin Dirilişi de dahil olmak üzere Ortodoks Kilisesi'nin tüm önemli tarihlerini içerir.2019'da, bu kutlama 28 Nisan'da sona eriyor.

Kutlamalar, 27 Nisan Cumartesi akşamı geleneksel olarak bekleniyor. Her şey aile çemberinde akşam oruç yemeğiyle başlayacak, daha sonra tüm inananlar gece saat 12'de başlayacak olan tüm gece hizmetlerine gidecekler. Herkes buna katılabilir.

Büyük Mesaj

Hem fiziksel hem de ruhsal olarak İsa'ya mümkün olduğu kadar yakınlaşmak için, tüm dünyadaki Hıristiyanlar yıl içinde en katı Hızlı'yı gözlemlerler. Bir buçuk ay boyunca insanlar kendilerini yemek ve eğlenceye sınırlıyorlar. Hristiyanlığın farklı yönlerinde süresi biraz farklıdır. Örneğin, Katolikler Pazar günleri hariç 40 gün boyunca oruç tutuyor ve Protestanlar bu geleneğe uymuyor. Genel olarak, yoksunluk 48 gündür. 2019'da, bu 11 Mart'tan 27 Nisan'a kadar sürecek.

Genellikle pazartesi günü oruç tutmaya başlarlar ve parlak Pazar'ın başlangıcından önce Cumartesi günü sona erer. Tablo, gıdada hangi kısıtlamaların mevcut olduğunu gösterir:

İlk hafta:
 • Pazartesi - yemeklerden tamamen uzak durmak;
 • Salı - Cuma - yetersiz beslenme;
 • Cumartesi - Pazar - sıcak, yağsız yemek yeme.
İkinci - altıncı hafta:
 • Pazartesi, çarşamba, cuma günleri yetersiz beslenme;
 • Salı ve Perşembe - yağsız sıcak oruç yemeği;
 • Cumartesi ve pazar - bitkisel yağ ile sıcak oruç yemek.
Geçen hafta:
 • Bütün günler yetersiz beslenme;
 • Cuma günü, yiyecek sadece örtü alındıktan sonra yenebilir.
Müjde 04/07/19, Kutsal Hafta değilse: Balık yemeye izin verildi.
Palm Pazar günü ve bir gün önce: Balık havyarının kullanımına izin verildi.

Kutsal Hafta takvimi: ne yapmalı

Hıristiyan dininin iki bin yılı boyunca, Mesih'in Dirilişini kutlamak için özel gelenekler oluştu. Bunun için hazırlık 49 gün (Lent) başlar. Bu süre zarfında, laite balık ve deniz ürünleri dışındaki hayvansal ürünleri tüketmekten kaçınılır. Özellikle sıkı bir yazı Kutsal Haftada (2019, 22-28 Nisan) gerçekleşir. Bu dönemde, laik kilise kanonunun kuralları ile yaşar.

Harika Pazartesi: 22 Nisan

Paskalya 2019Pazartesi günü, özel bir evde yaşıyorlarsa, evde ve avluda ideal bir düzen getiriyorlar. Bu süre zarfında, konutun olası tüm kusurları ortadan kaldırılmış, onarımlar yapılmış ve mesken yaklaşan tatil için konutu dekore etmeye çalışmaktadır.

Bu gün için bazı işaretler var:

 • Hava güzel ve güneşli ise, tüm yaz uygun ve verimli olacaktır.
 • Eski İnananlar, bugün oynanan düğünün güçlü bir birlik vaat ettiğini iddia ediyorlar. Ancak modern kilise, Lent boyunca evliliği hoş karşılamaz.
 • Gençleri uzun yıllardır korumak isteyenler, yüzlerini her zaman gümüş veya altın ile suyla yıkayarak yıkamalıdırlar.

Büyük Salı: 23 Nisan

Paskalya 2019Salı günü, inananlar giyim ve ketenle uğraşırlar. Bunun için, sızdıran şeyler yaladı, sarıldı, yıkandı. Mümkünse yeni bir tatil kıyafeti alın.

 

 

Harika Çarşamba: 24 Nisan

Paskalya 2019Çarşamba, evin genel temizlenmesine ve bir şeyler yıkanmasına adanmıştır. İğne işi kesinlikle yasaktır. Rusya'da bu gün Kutsal Diriliş için yumurta satın aldılar. Uzun bir süre şımartılmayacaklarına inanılıyordu.

 

Maundy Perşembe: 25 Nisan

Paskalya 2019Perşembe günü, müminler kendilerini şafaktan önce vücutlarını yıkayarak negatiflerden kurtulurlar. Bu yapılmazsa, bir kişi yıl boyunca kavga ve hayal kırıklıklarıyla yüzleşir. Ayrıca bu günde tapınaktan mumlar getirin. Halk arasında, yıl boyunca ortaya çıkan en karmaşık hastalıkları tedavi ettikleri inancı vardır.

Birçoğu Paskalya sepetine yerleştirilen "siyah tuz" un hazırlanmasında devreye girer. Pişirme prosedürü çok basittir: sadece fırında veya fırında pişirilir. İnsanlar, eğer bu tuz tuzlanırsa ve küçük miktarlarda gıdaya eklenirse, o zaman ailede refah ve refahın olacağına inanırlar. Ayrıca bir tür muska olabilir, onu olumsuzdan koruyabilir.

Perşembe günü yumurtalarını renklendirmeye başlarlar. Bazı bölgelerde üzerlerine bir süs uygulanır, bu nedenle “pysank” olarak adlandırılır.

İyi Cuma: 26 Nisan

Paskalya 2019Bu gün İsa Mesih çarmıha gerildi. Maalesef Mesih için yas tutuyor, insanlık uğruna işkenceyi hatırlıyor. Gün boyunca, yiyecek tüketilmez ve çeşitli türlerde dualar tekrar tekrar yapılır:

 • Ruhun kurtuluşu hakkında.“Ah, İsa Mesih, Tanrı'mız, kutsal Kilisenin ruhlarımızı kurtar ve merhamet et, bizimle ilgilen, cehennem ateşinde yanmamıza izin verme. Oh Tanrım, Tanrımız, bize kötü günahkarlar için merhamet et. Ey İsa Mesih, Tanrımız, babamı, annemi, içtenlikle dua ettiğim ailemi kutsasın. Ey İsa Mesih, Tanrımız ve dua etmem gereken her şey, araftan geçmemize ve ruhlarımızı göksel barışa getirmemize yardım eder. Amin".
 • Günahların affı hakkında.“Yüce Tanrım, beni duy, Tanrı'nın kulu (kendi adı), günahlarımı bağışla, içtenlikle onları tövbe ettim. Beni titizlikle çalışmama ve emirlerine uygun olarak adil bir hayat sürmeme izin ver. Bana duaları sunma, başkalarına nazik ve sözlü ve sözlü olma fırsatı verin. Kötü bir şey yapmamak ve kimseye zarar vermemek için şeytani günaha karşı nasıl direneceğimi bana öğret. Afedersiniz ve tavsiye ederim. Amin".
 • Düşmanlardan korunma hakkında.“Baba ve Oğul ve Kutsal Ruh adına. Efsaneye göre, Kral Herod şiddetli kavga eder, çılgınlık ile savaşır, Kan aptalca dökülür, kimseyi ayırmaz, kimseyi affetmez.Ama ben, Tanrı'nın kulu, bir şey biliyoruz, bir kudretli kişiye karşı, güçlü ve güvenilir, büyük bir okçu - Yüce Tanrı Baba! O'nun insanlarının mutluluğu için hayatını veren oğlu İsa Mesih, yay parlak Güneştir, ok açık aydır. Ateş edecek bir şeyi var, bu yüzden, Lord sadece kimsenin bana kızmasına izin vermeyecek. Biliyorum ki, içten Tanrı'mın imanları sayesinde daima önümde, Tanrı'nın En Kutsal Annesi geride kaldı. Güçlü bir göksel korunma ile kimseden korkmuyorum ve kimseden korkmuyorum. Düşmanlarıma, kötülüklerin kötülerine, iğnelerin dilleri keskin, kırmızının kızgın, kızıl ateşli akarları, kumu bozmayan gözlerinde. Amin".
 • Günahları için üzüntü.“Size, Tanrım, Babam'a hitap ediyorum, tüm tecavüzlerin affını istemek için Tanrı'nın bir hizmetkarıyım (kendi ismim). Hayatın belirli anlarında sizden uzaklaştığım için çok üzüldüm, ama bu zor saatlerde hala desteğinizi hissettiğimi hatırlıyorum. Anladığım kadarıyla, ruhumun derinliklerinden çıkan bu samimi dualarımı anlamaya ve göstermeye çalışıyorum. Rabbinize, tüm insanların mutlu yaşamı boyunca ölen ve yeniden dirilen Oğul İsa Mesih'in uğruna, umutsuzluk veya mantıksızlık anlarında işlenen, bilinen ve bilinmeyen tüm günahlarım için beni bağışlamanızı istiyorum. Yüce Baba, benim düşüğümle, tüm Yüksek Kuvvetlere hakaret ettiğimi ve yeryüzündeki pek çok dindar insanı rahatsız ettiğimi biliyorum. Şu anda, doğru bir yaşam sürdüreceğime ve komşularınıza olan sevgimi göstereceğime dair samimi sözümüzü kabul ediyorum. Kutsal Ruh'un yardımını ve desteğini rica ediyorum, böylece başkalarına hizmet etmek için beni doğru yaşam biçimine yönlendirecektir. Amin".
 • Birlik için. “Büyük ve Yüce Cennetteki Baba, bu kutsal günde Tanrı'nın hizmetkarının (kendi adı) duasını duyun. Sizlere Rabbi, yeryüzündeki Kutsal Ruh'u, tüm insanları birleştirebilecekleri bir şey yollamasını istiyorum. Hepimizin, En Yüksek, tüm geçmiş sorunların unutulmasına, tüm kınamaların bir kenara bırakılmasına ve dini inançlara bakılmaksızın birbirlerini anlamasına ve affetmesine yardım edin. Müreffeh bir toplumun yararı için birlikte çalışmak için bize Rab'bi öğretin. Bu milliyet ve ırk bizi engellemez. Dünyamızı müreffeh olana dönüştürelim. Birlik olsun, yüce Rab, hepimiz özellikle Hıristiyanlar. Rabbin Sofrası'nda onunla bir araya gelen İsa Mesih'in ortakları gibi biri haline gelelim. Sadece tek bir şey soruyorum, böylece sıkı çalışabilir, içtenlikle dua edebilir, sevgiyle ve huzur içinde mutlu yaşayabiliriz. Amin".

Ayrıca evin tüm bölgelerinde mum yakmak da alışılmışın dışındadır. Bu sadece keder değil, aynı zamanda kötü ruhlara karşı da koruma sağlar.

Hostesler kek pişirmeye başlar. Bundan önce, "Babamız" duanı okumayı unutmamalısınız. Başarılı pişirme, yıl boyunca servet demektir. Fırından çıkan kül, pasoktan sonra hasar, nazar, alkolizm ve aşk büyüsüne karşı kullanılır. Ayrıca, paçavralar evin içindeki tüm köşeleri süpürür, daha sonra bacakların eklemlerinin ve alt sırtın tedavisinde kullanılır.

Büyük Cumartesi: 27 Nisan

Paskalya 2019Şabat, ölü Mesih’in istilasına yöneliktir. Sabahları “Krashenki” yaparlar. Şu anda, tüm eğlence alkol ile yasaklandı. Akşamları, merhamet nöbet servisine gider. Eğer tapınağı ziyaret edemezseniz, evdeki tüm odalarda mum yakmanız ve sabahın erken saatlerine kadar dua etmeniz gerekir.

 

Parlak Mesih'in Dirilişi: 28 Nisan

Paskalya 2019Tapınağa ziyaret ile başlar. Hıristiyanlar şenlikli kıyafetlere giderler ve hizmete katılırlar, bundan sonra Paskalya sepetleri kutlanır. Daha sonra, müminler hızla kırıp Tanrı'nın Oğlu'nun dirilişini kutlamak için evlerine koşarlar.

Festival masasında usta, ekmeği İsa'nın yaptığı gibi ekmeği dağıtır, tüm mevcutlara dağıtır.Yemek sırasında, yiyecek öncelikle tüketilir, kilisede kutlanır, sonra diğer yemekler.

İbadet ve dua özellikleri

Mesih'in Dirilişi, Ortodoks Kilisesinin ana tatilidir. Bu yüzden ibadet özeldir. Kutlama arifesinde Cumartesi günü saat 23: 00'te başlıyor. Bunlardan ilki, kefenin önündeki tapınağın orta kısmında yer alan “Bakirenin Ağlaması”. Oğlu'nun çarmıha gerilmesi sırasında İsa'nın Annesi'nin deneyimlerini anlatıyor. Nöbet sırasında, tapınağın merkezi kapıları kapalıdır. Son bölümde sunak içine bir örtü getirilmiştir. Matinler, tapınak çevresindeki alayı ile başlar. Aynı zamanda, "Mesih'in Dirilişi Şairi" sesleri. Kiliseye girmeden önce, Mesih Risen troparionun performansı başlıyor. Sonra tüm bu olanlar sabah servisi için tapınağa girerler. Servis sesleri sırasında:

 1. "Şam'ın John'u Paskalya",
 2. "Mesih'in Dirilişinin Işığı",
 3. Paskalya Şiiri.

Matinler rahipten tebrik kelimesiyle biter. Törenden sonra, kilise korosu, İsa'nın dirilişini yücelterek birkaç saat daha Paskalya duaları söylüyor. Sonsuza dek John Chrysostom'un şenlikli ayini geliyor. Ve son olarak, tatil sepetleriyle birlikte çamaşır sepetleri kutlanıyor.

Tutku Haftası ve Paskalya'da kiliseye ne giyilir?

Önemli! Parlak Pazarın, bir katilin sahip olduğu en iyi kıyafetleri giymesi gerekiyordu. Yeni, mükemmel temiz ve düzenli olmalı.

Kadınlar başlarına kapalı olan tapınağa giderler. Fuların rengi döneme bağlı olarak seçilir. Örneğin, Kutsal Haftada, siyah veya koyu mor bir fular giyilir (şapka, bere, şapka vb.), Ayrıca gömlek (en azından dirseğe kollar) ve eşleşecek etek Başlık (en azından diz uzunluğuna).Harika bir günde, mütevazi, göze batmayan bir elbise, beyaz veya kırmızı eşarp giyebilirsiniz. Şeffaf bluzlardan ve derin kesimlerden uzak durmalıdır. Kozmetikler makul sınırlar içinde kilisenin yasaklaması yasaktır, ancak hizmet sırasında haç ve simgelerin öpüşmesinden sonra iz bırakmamak için ruj kullanmamanız tavsiye edilir.

Erkekler bir kazak veya gömlek ile bir takım elbise veya pantolon içinde kiliseye gelmek gerekiyor. Kutsal Hafta tişörtü gri veya karanlık ve Paskalya - ışık seçmek için daha mantıklı.

2019'da Paskalya. Ortodoks ve Katoliklerin sayısı nedir?

Mesih'in Dirilişi kutlaması nasıl planlanır?

 1. Cumartesi 17:00- tapınakta ciddi ibadet. Saat 23: 00'te ana nöbetçi hizmet başlıyor. Şenlikli kıyafetlere önceden varmak, Paskalya sepetini ele geçirmek, mumlara, ikonlara, kilise tekliflerine vs. gitmek gerekir. Tören Pazar günü saat 16: 00'da sona erer ve ardından getirilen yemeğin kutlanması başlar.
 2. İbadet sonrası diriliş. Eve geldiklerinde, masadaki aile çemberinde “Mesih ölüden dirildi, ölümün peşine düşüp karnındaki mezarlarda bulunanlara bahşediliyor” şenlikli troparion okudular. Yemekten önce, ailenin en yaşlısı üç kez söylemelidir: “Mesih yükseldi!” Ve herkes cevap verdi: “Gerçekten yükseldi!”. Öncelikle kulich ve yumurta, daha sonra sepetin ve diğer yemeklerin içeriğinin geri kalanını yerler. Bayram sürecinde "yumurta savaşları" düzenledi.
 3. Öğle yemeğinden sonrabayram arkadaşlarınızla, allahlarla ve sevdiklerinizle devam edebilir. Kiliseler yakınlarındaki birçok mekanda saat 14: 00'ten itibaren halk festivalleri düzenlenmektedir.
 4. Pazartesi 11:00- Tapınakta hizmete başlar ve Paskalya sepetleri kutsamaya başlar.

Kutlama gelenekleri

Paskalya 2019Kilisenin kanunları uyarınca, yılın en önemli etkinliği Paskalya hizmetidir. En önemli ve ciddi olarak görülmesi tesadüf değildir.

Güneşin Dirilişi'nden sonra kırk gün “vaftiz” olması gerekiyor. Bu, insanlarla tanıştıklarında şöyle demelidir: “Mesih Risen!” Ve “Gerçekten Yükseldi!” Cevabı. Bu tür ifadeler, olayın önemini vurgulamaktadır. Hıristiyan geleneğine göre, En Yüksek Kıyametin Sevincini sevdiren üç katlı bir öpücük de vardır.

Tatilin sembolleri Kutsal Ateş ve yumurtadır. Birincisi, iki bin yıldan fazla bir süredir Hıristiyanlara eşlik eden büyük bir gizem. Her yıl belli bir zamanda ortaya çıkıyor ve Tanrı'nın nimet olarak algılanıyor. Gezegenin Hıristiyan kiliseleri boyunca dağıtılır. Yumurta Kutsal Sepulchre ile ilişkilidir. Dışarıdan, öldü ve yeni bir yaşamın içinde parlıyor.

Paskalya yemeği özellikleri

Paskalya 2019Paskalya kutlamaları şenlikli bir yemek yemeden hayal edilemez. En yakın insanlar öğle yemeği için orada toplanırlar, sevdikleri ve halkın refahı için yaptıkları her şey için Allah'a şükreder. Böyle bir tatilin zorunlu nitelikleri, kilisede mutlaka kutsanmış olan kek ve yumurtalardır.

Eski Rusya'da eve dönerken, laik şöyle dedi: "Evdeki kutsal Paskalya ve evdeki tüm kötülükler." Sonra bütün aile şenlik masasında toplandı. Evin sahibi, kutsanmış yumurtayı mevcut olanların sayısına indirdi ve herkesi hızlı bir şekilde kırmasını sağladı. Sonraki pastayı denedi. Üst bir inek için kesildi, böylece daha fazla süt vardı. Ev sahibinin geri kalanı hane halkı arasında bölünmüştü. Bundan sonra, Paskalya sepetinden başka ürünler kullandılar.

İşaretler. Eğer doyurucu bir öğünden sonra su içerseniz, hasat sırasında tarlada susarsınız. Bu nedenle, Hıristiyanlar yemekten iki saat sonra sıvı içmemeye çalıştılar.

Yemek kalıntıları, yürümeye ya da doğal bir rezervuar içine atılmak için erişilemeyen bir yere gömüldü.

Bu günle ilgili birçok işaret var:

 • Kabuklu yumurtalardan gelen kabuğun arka bahçedeki kurdu solucanlardan koruduğuna ve sarımsak hasadına katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.
 • Paskalya sepeti ile Rushnik doğum sırasında yardımcı olur.

Tatiller sırasında “Krashenkas” ı ziyaret etmek ve takas etmek gelenekseldir. Akrabalar, papazlar, komşular ve arkadaşlar arasında yumurta kırmak iyi bir gelenek. Bir işaret de var: Bright Week sırasında 7 iyi işler yapmak ya da çok fazla hediye vermek için, tüm yıl güvenli bir şekilde geçecek. Eski zamanlarda Paskalya'da ölen bir kişinin hemen cennete gittiğine inandılar. Eden'e giden kapılar üç gün boyunca açıktır.

Gelenek, yumurta pişirmekten ve yumurta boyamaktan nereden geldi?

Paskalya 2019Kırmızı renkli yumurtalar İmparator Tiberius döneminde eski Roma'da başladı. Sonra şehre gelen tüm yabancıların valiye hediyeler vermesi gereken bir gelenek vardı. Mesih'in takipçisi Mary Magdalene, zayıftı ve imparatorlara sağlam bir teklifte bulunamazdı. Bu nedenle, İsa'nın dirilişi haberi ile bir tavuk yumurtası getirdi. Lord, kadına, şöyle cevap vermedi:

 

"Yumurtaların kırmızı olabildiği gerçeğinin yanı sıra, imkansız."

Yumurta gözlerinde kırmızı olduğunda ne sürpriz. Bu gerçek tamamen görüşlerini değiştirdi. Cetvel yalnızca İsa'nın dirilişine değil, Roma İmparatorluğu'ndaki Hıristiyanlığı da kabul etti.

O zamandan beri, En Yüksek ve yeni bir yaşamın kanıyla ilişkilendirilen “Krashenkas” değiş tokuş etme geleneği vardı. Kulich, "artos" bir analog olan Paskalya'nın en eski sembollerinden biridir. Göksel hayatı ve mutlu sonsuzluğa şahitlik ediyor. Tatlı formu, Yeni Kudüs'ün kurulduğu temel olan Cennetsel Zion'u sembolize ediyor ve tapınağın Kuzu ile Tanrı olduğu yer.

Ortodokslukta, kilisede bir kulich ile haç ve dikenli bir taç bırakma geleneği çoktan doğmuştur.Rab'bin Dirilişine şahitlik eder. Alayı sırasında, bir katedral tarafından çevrelenmiş, kutsanmış ve dileyen herkese dağıtılmıştır.

Related news

Ortodoks ve Katoliklerin sayısı nedir image, picture
Ortodoks ve Katoliklerin sayısı nedir 90


Ortodoks ve Katoliklerin sayısı nedir 15


Ortodoks ve Katoliklerin sayısı nedir 19


Ortodoks ve Katoliklerin sayısı nedir 3